Obilí je velmi důležité v zemědělství a také v potravinářském průmyslu, takže jeho správné skladování je nesmírně důležité k tomu, aby si zachovalo svou kvalitu a nebylo znehodnoceno škůdci. Jak na správné skladování obilí a obilovin?
Jak může správné skladování zvýšit životnost obilí
Obilí a obiloviny jsou klíčovou součástí lidské civilizace. Jsou základním zdrojem potravy, energie, obrovskou důležitost hrají také v potravinářském průmyslu či ekonomice. Pěstování, zpracování, skladování obilí a obilovin je komplexní proces, který vyžaduje znalosti, dovednosti a technologie. Jejich správné skladování je samozřejmě klíčové pro to, aby se udržela jeho kvalita a prodloužila životnost. Nesprávným skladováním obilovin a obilí se tato úroda pořádně znehodnocuje, protože v takovém případě jsou obiloviny náchylné k napadení škůdci, jsou skvělou půdou pro růst plísní a ztrácejí samozřejmě na svých nutričních hodnotách.
Nejnebezpečnějšími škůdci, které lákají obiloviny jsou plochač skladový, moučák obyčejný a rušník skladový. Tyto brouci přezimují jako imágo ve skladech nebo v přírodě a čekají na ideální podmínky pro rozmnožování. Ty nastávají při teplotách mezi 18 a 35 °C a vlhkosti vzduchu kolem 90 %. Takže z toho je samozřejmě jasné, že skladování obilí a obilovin v takových podmínkách není dobré řešení, a tedy skladování vyžaduje úplně jiné podmínky. Jak správně skladovat obilí? Přečtěte si čemu se vyhnout a také o alternativě skladování obilovin v podobě plachtových hal .
Zásady, kterých se držet při skladování obilí a obilovin
Chcete-li správně skladovat obilí a obiloviny, měli byste to dělat na základě několika důležitých zásad. Díky jejich dodržování tak zajistíte, že vaše úroda bude správně uskladněna, nebude napadena žádnými škůdci či plísní, a tak minimalizujete ztráty na vaší úrodě.
- Skladujte jen zdravé a hlavně suché obilí . Rozhodně neskladujte takové obiloviny, které jsou poškozené, plesnivé nebo takové, které jsou napadeny škůdci.
- Prostředí bez vlhkosti . Obilí a obiloviny by měly být skladovány v suchém prostředí, protože vlhkost může způsobit růst plísní, rychlejší rozmnožování škůdců, což samozřejmě zapříčiňuje znehodnocení úrody.
- Zajistěte optimální teplotní podmínky . Udržování vhodné teploty je klíčové pro zachování kvality obilí. Ideální teploty se liší v závislosti na druhu obiloviny, ale obecně platí, že je dobré je skladovat v chladnějším prostředí, což znamená teplotu kolem 10 stupňů Celsia.
- Důležitá je dostatečná ventilace . Při skladování obilí a obilovin je třeba zajistit dobrou ventilaci, která pomáhá udržovat skladovací prostory suché.
- Pravidelně kontrolujte uskladněné obilí . Pravidelně kontrolujte obilí, abyste včas odhalili jakékoli známky poškození, plesnivení nebo napadení škůdci.
Čemu se při skladování obilí musíme vyhnout
Nesprávná vlhkost
Vysoká vlhkost podporuje růst plísní a bakterií, které rozkládají zrna a produkují toxiny. Tyto toxiny snižují kvalitu obilí a mohou být škodlivé pro zdraví lidí a zvířat. Kromě toho vysoká vlhkost může vést ke klíčení obilí, čímž se snižuje jeho nutriční hodnota a chuť. Na druhé straně nízká vlhkost zase může vést k vysušení obilí a ke ztrátě jeho nutričních hodnot.
Nesprávná teplota
Vysoké teploty snižují životnost obilí, protože jsou skvělou možností k tomu, aby skladované obilí a obiloviny v takových teplotách napadli škůdci.
Nedostatečná kontrola
Například teploty či vlhkosti. Bez monitorování a úpravy vlhkosti a teploty ve skladovacích prostorách nebo například v plachtových halách hrozí, že bude obilí vystaveno špatným podmínkám, které jej znehodnotí. Problémem je i nedostatečná kontrola na přítomnost škůdců. Pravidelná kontrola obilí na přítomnost hmyzu a hlodavců je důležitá, protože včasné odhalení vede k rychlejšímu vyřešení a zvládnutí situace.
Nesprávné skladování
Například, pokud je obilí uskladněno na přímém slunečním světle nebo není zajištěno dobré větrání prostor. Problémem je i míchání různých druhů obilí, jejichž vlhkost je odlišná.
Plachtová hala jako vhodná možnost při skladování obilí
V současné době se stále více zemědělců a potravinářských výrobců obrací k plachtovým halám, jako vhodné alternativě pro skladování obilí a obilovin. Kromě toho se však velmi často využívají i jako přístřešky pro zvířata . Tyto haly nabízejí flexibilní a cenově efektivní řešení.
šení pro skladování větších objemů obilí. Výhodou je, že je lze jednoduše přemísťovat tím, že se demontují a opět namontují někde jinde.
Při skladování obilí a obilovin je třeba myslet na dobré větrání prostor. Plachtové haly lze snadno vybavit větracími systémy, které zabezpečují cirkulaci vzduchu a regulují vlhkost ve skladovacím prostoru. To je důležité pro prevenci růstu plísní a udržení kvality obilí. Také není problém do nich namontovat i chladící systémy, které zajistí takovou teplotu, která je pro skladování nejvhodnější.
Nespornou výhodou je také jejich odolnost vůči povětrnostním vlivům, včetně větru, sněhu a deště. Poskytují ochranu obilí před vnějšími faktory a snižují riziko ztráty úrody.
Ve srovnání s tradičními zděnými stavbami jsou také výrazně levnější. Náklady na materiály a konstrukci jsou nižší a výstavba je rychlejší a jednodušší. Namontované je můžete mít i za jeden den.
Další výhodou je, že v případě potřeby rozšíření skladů, není nutné, abyste si pořizovali novou plachtovou halu. Díky modulům si ji můžete snadno rozšiřovat do délky na základě potřeby.
Skladování obilí a obilovin shrnutí
Chcete-li zachovat uskladněnému obilí ty nejlepší vlastnosti a nechcete, aby se znehodnotilo, co se týče nutričních hodnot nebo bylo zcela znehodnoceno plísněmi a škůdci, je důležité jeho správné skladování. Dodržováním několika zásad, jako udržování vhodných skladovacích podmínek, preventivní ošetření proti škůdcům, pravidelná kontrola, zajištění dobré ventilace, vhodné vlhkosti či teploty se postaráte o správné skladování obilí a obilovin pro jejich maximální životnost. S důkladným přístupem a dodržováním správných postupů při skladování můžete poměrně snadno a jednoduše maximalizovat životnost a hodnotu svých obilovin.