Přemýšleli jste nad tím, že byste si chtěli na svém pozemku postavit zahradní domek nebo domeček na nářadí za málo peněz? Tak potom byste si jej měli zkusit postavit svépomocí. V tomto článku se dočtete několik tipů na to, jak si postavíte svůj vysněný zahradní domek svépomocí, rychle a hlavně jednoduše.
Jaké jsou typy zahradních domků
Typů zahradních domků, které si můžete postavit svépomocí, nebo zakoupit je několik. Otázkou je však, co byste na svém pozemku preferovali, a také kolik jste ochotni za daný zahradní domek utratit.
Nejlevnější variantou je v tomto případě plastový zahradní domek , který je nesmírně jednoduchý na montáž a na samotnou údržbu. Ale pochopitelně, že jeho životnost je nejkratší oproti kovovému či dřevěnému zahradnímu domku.
Kovový zahradní domek je známý svou odolností vůči povětrnostním podmínkám a snadnou údržbou, což mu samozřejmě přidává na životnosti. Mezi dřevěným a plastovým typem zahradního domku vám ten kovový může vydržet mnohem déle. Oproti dřevěným domkům na zahradu jsou o něco levnější, avšak svým stylem a materiálem poněkud vyčnívají z přírodního prostředí.
Na druhou stranu dřevěné zahradní domky nebo domky na nářadí se staly nejoblíbenějším typem takových zahradních staveb, které se tyčí ve většině zahrad. Jednak si získali svou přízeň tím, že jsou oproti kovovým konstrukcím levnější, ale překvapí vás také slušnou životností. A to hlavně, pokud se o ně umíte patřičně starat. To zahrnuje impregnaci nebo lakování. Je pochopitelné, že dřevěný zahradní domek je vyroben z přírodního materiálu, a proto vám do zahrady svým vzezřením zapadne jednou dva. Což je snad ještě lepší zprávou je fakt, že takový dřevěný zahradní domek si vůbec nemusíte kupovat. S trochou představivosti, šikovnosti a pár dřevy navíc si takový domeček můžete postavit svépomocí, díky čemuž i docela slušně ušetříte.
Jednou z možností, kterou si můžete také zvolit jako alternativu ke klasickým zahradním domečkům nebo domkům na nářadí, jsou plachtové haly , jejichž využití je opravdu široké. O plachtových halách se dočtete více níže v našem článku.
Jak si postavit zahradní domče ke svépomocí a levně!
Pokud si chcete postavit svůj zahradní domek svépomocí a levně, rozhodně byste měli vsadit na dřevěný. Svou životností vás překvapí a také dokonale zapadne do přírodního prostředí. Pokud se tedy rozhodnete pro stavbu dřevěného zahradního domku, nejlepším typem dřeva bude dubové, bukové nebo akátové , protože tyto dřeviny jsou velmi silné a odolné .
- Když už máte výběr vhodné dřeviny za sebou, měli byste si také před samotnou stavbou ověřit na úřadě (stavebním, obecním), zda pro takovou svépomocnou stavbu na vlastním pozemku potřebujete stavební povolení. Obvykle však platí, že pokud stavba nepřesáhne výšku 5 metrů a zastavěnou plochu 25 m2, můžete stavět i bez patřičného povolení.
- Nechcete-li, aby byl váš dřevěný zahradní domek zafixován na místě, je vhodné použít betonovou desku, zámkovou dlažbu nebo štěrkové lůžko jako podklad. Naopak, rozhodnete-li se domek postavit na pevno, jako základ použijte betonové patky nebo dřevěné hranoly.
- Potom je dalším krokem postavení rámu domečku. Dle návodu, který si najdete sestavte rám z dřevěných hranolů. Dbejte na rovinu a kolmost konstrukce. Následně tento rám opláštěte – tedy namontujte na rám dřevěná prkna.
- Potom přichází řada na samotnou střechu. Tu můžete namontovat následovně: konstrukci si připravíte jednoduchým pokládkou tenčích střešních latí s přibližně půlmetrovými mezerami. Abyste předešli jejich praskání, doporučujeme vám předvrtat je předem. Jako skvělá střešní krytina je například vlnitý plech, který následně přišroubujte na tuto připravenou konstrukci. Při překrývání jednotlivých částí plechů dbejte na minimálně 20 cm překrytí, abyste zabránili zatékání vody.
- Jako posledním úkolem před dokončovacími pracemi je založení dveří. Například, pokud se při stavbě zahradního domku svépomocí rozhodnete pro použití OSB desek, které jsou velmi oblíbeným stavebním materiálem, můžete v jedné stěně vyříznout díru, následně přidáte panty, zámek a dveře máte namontovány.
U dřevěného zahradního domku na nářadí nebo na cokoli jiného, který si postavíte takto svépomocí, jsou velmi důležité i dokončovací práce. Dřevo je materiál, který je třeba důkladně ošetřit k tomu, aby vám mohl sloužit ještě mnoho let. Použijte různé impregnace, nalakujte jej a toto alespoň jednou ročně opakujte. Zahradní dřevěný domek se vám následně odvděčí dlouhou životností.
Pla chtové haly jako zahradní domek: Výhody a nevýhody
Co by mohla být ale nejlepší alternativa ke stavbě zahradního domku svépomocí, jsou právě plachtové haly . Taková stavba vás může vyjít relativně levně, hlavně velmi rychle a jednoduše.
Tyto haly jsou vlastně jednoduché kovové pozinkované konstrukce, které jsou překryty velmi odolnými PVC plachtami. Jejich využití je různé, ať už jako garáž, jako alternativa k zahradnímu domku, skladovací prostor, dílna a mnoho dalších.
Jsou odolné v oči povětrnostním podmínkám a poskytují dostatečnou ochranu před deštěm, větrem a sluncem. Jejich další bezkonkurenční výhodou je například i rychlá montáž, popřípadě demontáž, což zajisté oceníte v případě, že si chcete svůj zahradní domek postavit svépomocí, v co nejkratším možném časovém intervalu. Protože taková montáž plachtové haly vám může zabrat jen jeden jediný den. Nemusíte si k ní dokupovat žádné další stavební materiály, okna, šrouby, nemusíte si shánět zbytečně všemožné nářadí a podobně. V případě potřeby ji můžete přenést na jiné místo nebo si ji můžete také rozšířit, pokud by vám velikostně již nestačila.
Samozřejmě vše pro má i své proti a také plachtové haly mají své nevýhody. I když se vyznačují dlouhou životností, v porovnání se zděnými stavbami nebo zděnými zahradními domky je jejich životnost podstatně kratší. Další nevýhodou může být také estetika. Dřevěné zahradní domky jsou obecně považovány za esteticky příjemnější než plachtové haly. Dřevo má přirozený vzhled, který se hodí do zahrady. Plachtová hala má spíše průmyslový vzhled, který se nemusí každému líbit. Ale samozřejmě, pokud si na tom nepotrpíte, je to jen tak nepodstatná maličkost.
Postavte si zahradní domek svépomocí už za pár dní
Postavení vlastního zahradního domku může vyžadovat spoustu času a úsilí. Naštěstí, existuje možnost postavit si zahradní domek za pár dní, a to díky použití plachtové haly .
Tradiční zahradní domky vyžadují dlouhodobou přípravu a stavební práce, což může trvat i několik měsíců. Pokud byste chtěli zahradní domek z betonu vyžaduje to čas na získání materiálů, přípravu základů, stavbu stěn a montáž střechy.
Naopak plachtová hala nabízí rychlou alternativu. Tyto haly mohou být postaveny mnohem rychleji, což umožňuje mít váš zahradní domek hotový za pár dní, namísto několika měsíců. Jejich jednoduchá montáž znamená, že to opravdu dokážete zvládnout i bez nějakých předchozích zkušeností.
Stavba zahradního domku za pár dní pomocí plachtové haly je realita. Můžete tak ušetřit čas, peníze a energii. Pokud nechcete dlouho čekat a řešit nákladné stavební práce, rozhodně byste měli zvážit tuto alternativu.
Stavba zahradního domku svépomocné shrnutí
Stavba zahradního domku svépomocí je skvělý způsob, jak můžete vytvořit prostor pro nářadí nebo na něco úplně jiného, ve vašem exteriéru, a hlavně za rozumnou cenu. Při výběru typu domečku je důležité, abyste zvážili všechny možnosti a vybrali tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám, preferencím a financím. S vhodným plánováním a přípravou můžete stavbu zvládnout i bez profesionální pomoci. Avšak nejrychlejší a skutečně zajímavou alternativou, s dlouhou životností může být i plachtová hala . Je samozřejmě na vás, kterou možnost si vyberete. Inspirujte se našimi radami a postavte si svůj vysněný zahradní domek, který vám bude sloužit dlouhá léta, svépomocí a rychle.